2.3. Įmonės sistemos sudedamosios posistemės
Jei įmonė analizuojama valdymo požiūriu, tai įmonės sistema susideda iš pirmaujančių ir vadovaujamų posistemių (4.2 pav.).
4.2 pav. Įmonės sistemos analizė
Vadovaujantis posistemis yra suskirstytas į strateginį vadovavimą, taktinį vadovavimą ir operatyvinį vadovavimą, kad būtų įvykdytos lyderystės funkcijos (numatymas, organizavimas, koordinavimas, vadovavimas ir kontrolė). Vadovavimo funkcijų įgyvendinimas apima intelektinių, techninių ir ekonominių-finansinių metodų ir procesų visumą, per kuriuos sprendimas (įsakymas) virsta veiksmais.
Led posistemį sudaro: darbo vieta, dirbtuvė, skyrius, funkciniai skyriai (planavimas, paleidimas, gamybos sekimas, tiekimas, pardavimas, personalas ir kt.). Kiekvienas iš jų gali būti laikomas sistemomis, atsižvelgiant į sistemų atvirumą. Todėl juos sudarys kiti specifiniai komponentai, skilimas iki elemento, kuris yra struktūrinė „vienybė“, kurios nebegalima suskaidyti (postas).
Pareigą sudaro visi objektai, užduotys, kompetencijos ir pareigos, konkrečiu metu priskirtos kiekvienam įmonės komponentui. Jo apibendrinimo veiksnys yra funkcija. Funkcijai atstovauja visos to paties organizacijos lygio pareigybės, kurios turi tas pačias savybes ir paprastai turi tą patį pavadinimą. Pavyzdžiui, personalo vadovo pareigas atitinka 5–15 pareigybių. Įmonėje tiek pareigos, tiek funkcijos gali būti valdymo arba vykdymo.
Skyrius susidaro sujungiant panašaus ir (arba) papildančio turinio pozicijas ir funkcijas. Ją sudaro grupė žmonių, kurie vykdo veiklą pagal vieną valdžią.
Asmenų ir skyrių visuma, tiesiogiai pavaldi vadovui, tiesiogiai susijusiam su juo, vadinamas hierarchiniu svoriu. Hierarchinis svoris gali būti apribotas esant nedideliam pavaldinių skaičiui arba padidintas priešingoje situacijoje.
Tiesa-Klaidingas klausimas
Atsakymas teisingas arba klaidingas:
Feedback
False
Feedback
True
Feedback
True
Licensed under the Creative Commons Attribution Share Alike License 4.0